Studija: Građevinski sektor bi mogao da bude CO2 neutralan sa već postojećim tehnologijama

Rezultati istraživanja pokazuju da troškovi održivih zgrada mogu da budu jednaki ili čak niži od troškova izgradnje tradicionalnim metodama.

21/10/2020 autorka: Jovana Stanković
0 izvor: University of Oxford

U građevinskom sektoru u svim delovima sveta već postoje veštine i tehnologije potrebne za izgradnju zgrada sa neto-nultim emisijama gasova sa efektom staklene bašte, pokazuje istraživanje koje su sproveli istraživači sa Univerziteta Oksford, Centralnoevropskog univerziteta i drugih.

Građevinski sektor odgovoran je za 39% emisija gasova sa efektom staklene bašte povezanih sa energijom, zbog čega izgradnja građevina sa neto-nultim ili minimalnim emisijama predstavlja značajan korak ka pretvaranju ovog sektora u energetski neutralni. Treba napomenuti i da se ovde ne posmatra samo izgradnja objekata već i emisije koje nastaju korišćenjem.

Postizanje neto-nultih emisija u građevinskom sektoru je ključno za postizanje klimatskih ciljeva. Održiva izgradnja i renoviranje zgrada tako da one budu energetski efikasne takođe predstavljaju i izvor novih radnih mesta, a identifikovani su i kao ključni deo ekonomskog oporavka od pandemije.

Istraživanje je pokazalo da do promena može doći u veoma kratkom roku. Na primer, Brisel je transformisao svoje zgrade iz reda onih sa najnižom energetskom efikasnošću u najbolje u celoj Evropi, i to u roku od samo 7 godina.

Gradovi širom sveta, uključujući Brisel, Njujork, Vankuver i Tirol, motivišu građevinske firme da se okrenu ovom načinu izgradnje omogućavaju tržišni uspeh energetski efikasnih zgrada. U Kini je, na primer, nedavno izgrađeno više od 7 miliona kvadratnih metara stambenog i poslovnog prostora sa približno neto-nultim emisijama.

Takođe, rezultati istraživanja pokazuju da troškovi održivih zgrada mogu da budu jednaki ili čak niži od troškova izgradnje tradicionalnim metodama. 

KLIMA101 NEDELJNI NEWSLETTER

Direktorka Centra za klimatske promene i održivu energetsku politiku na Centralnoevropskom univerzitetu Dijana Urž-Voršac istakla je da ovo istraživanje pokazuje da je u svim delovima sveta, u svim klimatskim uslovima moguće izgraditi građevine sa neto-nultim emisijama, kao i da je ovaj princip primenjiv za sve tipove zgrada

Prema njenim rečima, postojanje energetski efikasnih zgrada na tržištu će biti ključni činilac klimatski neutralne privrede. Međutim, s obzirom na to da je građevinskom sektoru potrebno mnogo vremena da se preokrene i adaptira, ova tehnologija već sada mora da postane standardna praksa ukoliko želimo da do sredine veka sve zgrade imaju neto-nulte emisije.

Istraživanje Univerziteta Oksford pokazalo je da je ključ za postizanje neto-nultih emisija maksimizacija energetske efikasnosti uz korišćenje obnovljivih izvora energije za podmirivanje preostalih energetskih potreba. Upotreba obnovljivih materijala, poput drveta, takođe može pomoći u smanjenju emisija gasova sa efektom staklene bašte. 

Komentari (0)

OSTAVI KOMENTAR